Wigilia i Wielki Piątek dniami wolnymi od pracy?

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy. Jeżeli rząd wprowadzi nowelizację, w 2019 roku dniami wolnymi będzie Wielki Piątek oraz Wigilia Bożego Narodzenia. Projekt złożyli posłowie PSL i UED.

W uzasadnieniu projektodawcy argumentują, że Wielki Piątek to jeden z najważniejszych dni w roku dla wielu chrześcijan. Wigilia z kolei, jako dzień poprzedzający święto Bożego Narodzenia, jest czasem, w którym mocno akcentowany jest element rodzinny. Dlatego niektórzy pracodawcy od lat wprowadzają skrócony dzień pracy, umożliwiając odpowiednie przygotowanie osób do obchodzenia tego święta.

Wigilia i Wielki Piątek w krajach UE

Wigilia Bożego Narodzenia jest ustawowo dniem wolnym od pracy w Bułgarii, Cyprze, Czechach, Danii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Litwie, Łotwie, Słowacji, oraz na Węgrzech. Z kolei drugi dzień Triduum Paschalnego jest dniem ustawowo wolnym od pracy w 15 państwach członkowskich Unii Europejskiej, tego dnia nie pracują: Austriacy, Brytyjczycy, Bułgarzy, Cypryjczycy, Duńczycy, Estończycy, Finowie, Hiszpanie, Holendrzy, Łotysze, Maltańczycy, Niemcy, Portugalczycy, Słowacy, Szwedzi.

Z badania ankietowego przeprowadzonego przez serwis pracy Praca.pl wynika, że 24% pracowników będzie mogło wyjść w dniu Wigilii nieco wcześniej. 11% Polaków skończy pracę o 1-2 godziny wcześniej, a 13% o 3-4 godziny. Z powyższych danych wynika, że zdecydowana większość polskich pracowników nie może liczyć na wcześniejsze zwolnienie z pracy w dniu Wigilii.

Jak podali w uzasadnieniu posłowie, projektowana ustawa może skutkować obniżeniem dochodów budżetu Państwa nawet o około 600 mln złotych, jednak trudno do końca w pełni oszacować koszty jakie przyniesie ustanowienie tych dni wolnymi od pracy.

Źródło: Sejm RP