ZUS skutecznie zlikwidował pracę chałupniczą

Gwałtownie spada liczba chałupników. Do 2009 r. mogli oni opłacać składki na ubezpieczenie społeczne nawet od kwoty 60 zł. W 2006 r. takich osób było 23,6 tys., rok później 25,6 tys., a w 2008 r. już 26,6 tys. Obecnie jest ich jedynie 1,7 tys.

– To efekt nie tylko działania ZUS, lecz także niekorzystnych dla ubezpieczonych wyroków sądowych. Obecnie zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby poszukujące zatrudnienia nie zawierają umów o wykonywanie pracy nakładczej. Firmy bowiem obawiają się kontroli ze strony ZUS, a w efekcie tego obciążenia ich zaległymi składkami – wyjaśnia Bogusława Nowak-Turowiecka, główny specjalista zespołu oświaty zawodowej i problematyki społecznej Związku Rzemiosła Polskiego.

Eksperci wskazują, że problemy chałupników rozpoczęły się w 2009 r. ZUS zmienił wtedy stanowisko w sprawie tej grupy ubezpieczonych. Pod lupę wzięto te przypadki, w których miał miejsce zbieg tytułów do ubezpieczenia społecznego związanego z prowadzeniem działalności gospodarczej przy jednoczesnym zatrudnieniu na umowę o pracę nakładczą. I zakład rozpoczął kontrolę tej grupy osób. Sprawdzano takie umowy nie tylko pod względem formalnym, lecz także czy zamówiona praca faktycznie została wykonana.

Więcej:gazetaprawna.pl
6.04.2013
Bożena Wiktorowska
LINK