Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 18/11/2016

ZUS pracuje nad outsourcingiem

Zakład Ubezpieczeń Społecznych pracuje nad projektem uregulowania kwestii outsourcingu pracowniczego. Propozycje ZUS spotykają się z pozytywną opinią m.in. związków zawodowych. Dziś outsourcing pracowniczy jest poważnym problemem przedsiębiorców. Termin ten nie występuje w polskim prawie. Kodeks pracy mówi jedynie o przejęciu części lub całości działalności gospodarczej.

- Ta luka często jest wykorzystywana przez tych, którzy próbują prawo obejść, a ci którzy chcą się zachować zgodnie z prawem, nie wiedzą jak to zrobić - mówiła podczas I Forum Współpracy, na którym przedsiębiorcy, organizacje związkowe i instytucje publiczne diagnozowały temat outsourcingu, prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS i inicjator Forum.

Mimo braku regulacji, na rynku jest wiele ofert wprost mówiących o outsourcingu kadrowym. Przedsiębiorcy ulegający takim ofertom, które realnie nie mają oparcia w regulacjach kodeksu pracy, często finalnie mają do spłacenia zaległe podatki i składki na ubezpieczenia społeczne – czytamy na stronie ZUS. Często też są to kwoty idące w setki tysięcy złotych. ZUS chce uregulować ten trudny dla niejednego przedsiębiorcy temat i jednocześnie zabezpieczyć interesy pracowników, osób ubezpieczonych.

Jednym z rozwiązań może być wprowadzenie specjalnego znacznika w formularzach rejestracyjnych i wyrejestrowujących z ubezpieczeń. Znacznik ten określałby powód wyrejestrowania pracownika i wskazywał na jego ponowną rejestrację w związku z usługą outsourcingu. Kolejnym jest wprowadzenie możliwości przeksięgowania wpłat z tytułu ubezpieczeń społecznych z konta przedsiębiorcy, którego tytuł płatnika składek (pracodawcy) został przez ZUS zakwestionowany na konta faktycznego płatnika składek.
Więcej: LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018