Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 15/06/2012

ZRP sprzeciwia się podwyżkom stawek VAT na rękodzieło

Związek Rzemiosła Polskiego negatywnie ocenia propozycję, zawartą w ostatniej noweli ustawy o VAT,  podwyższającą stawki VAT na wyroby rękodzieła, rzemiosła ludowego i artystycznego, sugerowane unijną dyrektywą 2006/112/WE . Sprzeciw w tej sprawie przekazała do Ministerstwa Finansów także Cepelia.

ZRP zwraca uwagę, że zarówno towary jak i usługi sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła artystycznego dokładnie wpisują się w podstawowe trzy warunki, których spełnienie jest niezbędne do zastosowania stawki obniżonej: są pracochłonne, w znacznej mierze świadczone dla odbiorców końcowych , mają charakter lokalny i nie powodują zakłóceń konkurencji.

W tej grupie działalności znajdują się pracownie rzemieślnicze pielęgnujące dawne techniki i technologie, zajmujące się ratowaniem od zapomnienia dóbr stanowiących dorobek kultury narodowej. Dodatkowo, zarówno wyroby rękodzieła ludowego jak i artystycznego stanowią jedną z ważniejszych grup towarów promujących Polskę.

W piśmie przesłanym do MF ,Związek Rzemiosła Polskiego wnioskuje o podjęcie przez rząd interwencji w Komisji Europejskiej umożliwiającej utrzymanie obniżonych stawek VAT na wyroby rzemiosła artystycznego.

Więcej informacji w załączniku

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018