Ustawa STIR już funkcjonuje. Możesz sprawdzić swojego kontrahenta

Ministerstwo Finansów opublikowało komunikat, że na swojej stronie BIP udostępniona została wyszukiwarka podmiotów niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT. A to za sprawą ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, tzw. ustawa STIR , która weszła w życie 13 stycznia.

 

Efektem prewencyjnego oddziaływania wprowadzanego systemu analizy ryzyka i możliwości szybkiej reakcji organów skarbowych powinno być istotne ograniczenie wyłudzeń skarbowych, poprawa warunków prowadzenia działalności gospodarczej dla wszystkich podatników poprzez przywrócenie uczciwej konkurencji na rynku oraz umocnienie pewności prawa w wyniku upublicznienia informacji o zarejestrowanych i wykreślonych podatnikach VAT – czytamy na stronie Ministerstwa Finansów.

 

Wykazy zawierają listy podmiotów, dla których naczelnik urzędu skarbowego nie dokonał rejestracji, które zostały wykreślone przez naczelnika urzędu skarbowego z rejestru jako podatnicy VAT, lub których rejestracja jako podatników VAT została przywrócona. Możliwość wyszukania tych informacji ma ułatwić ocenę i umożliwić weryfikację rzetelności aktualnych i potencjalnych kontrahentów. Praktyka pokazuje, że także rzetelni podatnicy mogą stać się ofiarami oszustów podatkowych. Dostęp do informacji publikowanych w wykazach zminimalizuje ryzyko nieświadomego udziału w karuzelach VAT. Jest to istotne wsparcie dla przedsiębiorców w prawidłowym wykonywaniu obowiązków podatkowych.

 

Więcej: LINK