Ustawa o płatnościach bezgotówkowych. Konsultacje

Konkurencyjna gospodarka oparta na innowacjach musi umożliwiać przedsiębiorcom szybki i wygodny dostęp do cyfrowych rozwiązań. W tym celu Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych, który ma się przyczynić do zastąpienia części transakcji gotówkowych, cyfrowymi instrumentami płatniczymi: kartami, przelewami, blikiem i płatnościami mobilnymi.

Wiceminister Tadeusz Kościński uspokaja, że nie ma mowy o całkowitym zaniku gotówki. Twórcy ustawy chcą zagwarantować przedsiębiorcom prawo do swobodnego decydowania o formie płatności w sektorze prywatnym i publicznym.

Jakie korzyści przyniesie zwiększenie obrotu bezgotówkowego. Przedsiębiorcy będą mogli pozyskać nowych klientów, m.in. poprzez oferowanie nowych usług w oparciu o terminale, jak i skorzystać z Funduszu Wsparcia Obrotu Bezgotówkowego. Warto też wiedzieć, że w ciągu ostatnich 10 lat udział płatności bezgotówkowych w ogólnej liczbie transakcji wzrósł 10-krotnie.
Konsultacje publiczne potrwają do 12 grudnia br.
Więcej: LINK