Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 28/01/2013

Strona: Prezydent.pl - Spotkanie eksperckie dotyczące jednolitego patentu europejskiego

W środę Kancelaria Prezydenta RP zorganizowała spotkanie eksperckie dotyczące tzw. "jednolitego patentu europejskiego", które miało na celu przede wszystkim omówienie potencjalnych korzyści i obciążeń związanych z wdrożeniem JPE dla polskich podmiotów gospodarczych.

"Prawne i finansowe konsekwencje wdrożenia jednolitego patentu europejskiego dla podmiotów starających się o ochronę, uprawnionych i zobowiązanych" przedstawiła profesor Aurelia Nowicka (Uniwersytet im Adama Mickiewicza w Poznaniu). „Uczestnicy zostali zapoznani z nowymi instytucjami prawnymi, które będą konsekwencją wdrożenia jednolitego europejskiego systemu ochrony patentowej. Minister Szpunar, omawiając temat "Prawne aspekty przyjęcia ratyfikacji aktów prawnych wdrażających nowy system ochrony", przedstawił historię prac nad projektem oraz podkreślił jego potencjalne znaczenie w ramach budowania europejskiego rynku wewnętrznego.”

W dalszej części spotkanie było swobodną dyskusja przedstawicieli administracji, organizacji gospodarczych i firm reprezentujących głównie sektor małej i średniej przedsiębiorczości oraz branże innowacyjne. Mówiono o perspektywach wzmocnienia współpracy na arenie międzynarodowej w zakresie ochrony praw patentowych, o zagrożeniach wobec małych i średnich przedsiębiorstw polskich związanych z koniecznością badania sytuacji patentowej i agresywną polityką silniejszych podmiotów.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: doradcy Prezydenta RP, przedstawiciele Urzędu Patentowego RP, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, Ministerstwo Gospodarki, Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce oraz organizacji pracodawców. Związek Rzemiosła Polskiego reprezentowała Elżbieta Lutow, Dyrektor Zespołu Rozwoju Przedsiębiorczości.

Więcej: LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018