W ramach projektu„Flexicurity – w dążeniu ku adaptacyjności poprzez kształcenie ustawiczne, elastyczność pracy oraz system zabezpieczenia społecznego na poziomie przedsiębiorstw w Polsce” 16 grudnia w Opolu obyło się spotkanie informacyjne.
Prowadzącym spotkanie dr hab. Robert Geisler, który przedstawił najważniejsze założenia modelu flexicurity, a następnie przedyskutował z uczestnikami szkolenia temat wprowadzania rozwiązań elastycznego bezpieczeństwa pracy w małych firmach.
Rozmawiano o tym jak podnosić kompetencje pracowników w sytuacji wciąż zmieniających się realiów gospodarki. Podjęto również dyskusję o dostosowaniu elastycznych form zatrudnienia(telepraca, zadaniowy czas pracy, job-shearing) do potrzeb przedsiębiorstwa, a następnie przedstawiono rozwiązania jakie oferuje kodeks pracy i inne przepisy, pozwalające na wprowadzenie flexicurity w firmie.
W ramach projektu, oprócz spotkań informacyjnych w największych miastach Polski, prowadzona jest szeroko zakrojona kampania promocyjna idei flexicurity jako nowoczesnego modelu rynku pracy. Model flexicurity łączy trzy elementy: elastyczność (form i organizacji pracy), bezpieczeństwo (stabilność zatrudnienia, dostęp do kształcenia ustawicznego i zabezpieczenie socjalne) oraz aktywne polityki rynku pracy. Efektem zastosowania flexicurity jest wzmocnienie konkurencyjności przedsiębiorstw oraz stworzenie lepszych i bezpieczniejszych miejsc pracy dzięki zwiększeniu możliwości łatwego zatrudniania na każdym etapie życia zawodowego. Flexicurity niesie za sobą korzyści zarówno dla pracodawców, jak dla pracowników