Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 08/01/2010

Rzemieślnicy dzielili się opłatkiem

Kolędami „Bóg się rodzi” oraz „Cicha noc” rozpoczęło się uroczyste spotkanie opłatkowe zorganizowane wspólnie przez Związek Rzemiosła Polskiego i Mazowiecką Izbę Rzemiosła i Przedsiębiorczości.

 

Przedstawiciele Związku Rzemiosła Polskiego, Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości, rządu i duchowieństwa spotkali się 7 stycznia br. w siedzibie ZRP, aby złożyć sobie świąteczne i noworoczne życzenia.

Oprócz członków organizacji rzemiosła, w spotkaniu udział wzięli m.in. wikariusz generalny archidiecezji warszawskiej biskup Piotr Jarecki, krajowy duszpasterz ksiądz kanonik Krzysztof Rusiecki, główny inspektor pracy Tadeusz Zając i wiceminister gospodarki Rafał Baniak oraz przewodniczący Stronnictwa Demokratycznego Paweł Piskorski.

Gospodarz spotkania, Prezes Mazowieckiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Leszek Janowski, przywitał wszystkich zgromadzonych i podsumowując wydarzenia 2009 roku, wyraził nadzieję, że nowy rok będzie dla polskich przedsiębiorców czasem niezakłóconego rozwoju.

Składając noworoczne życzenia Prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik, wspomniał o trudnościach, jakich doświadczało rzemiosło w ostatnim okresie. Jednak – jak podkreślił – kryzys ten pokazał, że małe firmy są w stanie lepiej niż większe przedsiębiorstwa dostosowywać się do wyzwań związanych ze spowolnieniem gospodarczym. Przypomniał także, że rzemiosło od wieków pełni rolę strażnika tradycyjnych wartości i właśnie dlatego tak ważne są dla rzemieślników hasła solidarnej przedsiębiorczości.

Nawiązując do słów Jerzego Bartnika, biskup Piotr Jarecki apelował do zgromadzonych przedsiębiorców, aby pamiętali, że - jakkolwiek nie mogą zapominać o zysku - to celem ich pracy musi być przede wszystkim służba człowiekowi. Pracodawcy powinni tak kształtować swoje firmy, aby ich pracownicy wychodzili z pracy lepsi, niż gdy do niej przychodzą. Zachęcał do lektury opublikowanej w lipcu ubiegłego roku encykliki Benedykta XVI „Caritas in veritate” („Miłość w prawdzie”), w której papież wzywa do kształtowania systemu gospodarczo-społecznego, opartego na świadomości i odpowiedzialności społecznej. Biskup wspominał też jedną ze swoich lektur z czasów studiów - książkę brytyjskiego ekonomisty Ernsta Schumachera o znaczącym tytule „Small Is Beautiful”, czyli „Małe jest piękne”. I życzył zgromadzonym, aby właśnie jako przedstawiciele małych firm byli w swej pracy i życiu „piękni”.

Po poświęceniu przez biskupa Jareckiego opłatków zgromadzeni goście złożyli sobie świąteczno-noworoczne życzenia.
Uroczystość uświetnił występ chóru „Echo” działającego przy Okręgu Mazowieckim Polskiego Związku Niewidomych w Warszawie

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018