Rzeczpospolita:Firma bez składek na ZUS – zachęta na początek

– Moim zdaniem to zbyt szerokie otwarcie furtki dla tych, którzy nie są do końca uczciwi – zauważa Jerzy Bartnik, prezes Związku Rzemiosła Polskiego w wypowiedzi dla dziennika Rzeczpospolita. – Jeśli działalność gospodarczą będzie można legalnie prowadzić bez żadnej rejestracji i składek na ZUS, to znajdą się tacy, którzy zaczną to wykorzystywać, oczywiście oszukując i ukrywając swoje dochody. Skala zjawiska może być bardzo duża, co zagroziłoby konkurencji na rynku – ostrzega.

– Dlatego, moim zdaniem, należałoby prowadzić uproszczony rejestr takiej drobnej działalności. Tak, by przynajmniej służby wiedziały, kogo mają kontrolować. Bez tego szukaj wiatru w polu. Szara strefa rozrośnie się jeszcze bardziej – podkreśla Bartnik.

Artykuł do tyczy rozwiązań, jakie proponuje Konstytucja binzesu. Mowa w niej m.in. o pomyśle, aby drobna, przynosząca niewielkie przychody działalność gospodarcza mogła wyjść z cienia. Nowe prawo dla przedsiębiorców przygotowane przez ministerstwo rozwoju zakłada, że nie każda osoba prowadząca działalność gospodarczą będzie musiała rejestrować się jako firma.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem „Firma bez składek na ZUS – zachęta na początek”.
Więcej:
rp.pl
22.11.2016
LINK