Rzeczpospolita: Unia utrzymała cła na buty

„Ochrona unijnego rynku obuwniczego została wczoraj przedłużona na kolejnych 15 miesięcy – informuje Rzeczpospolita.

„Unia Europejska ostatecznie zdecydowała wczoraj o przedłużeniu na kolejnych 15 miesięcy ceł antydumpingowych na skórzane buty importowane z Chin i Wietnamu (odpowiednio w wysokości 16,5 proc. i 10 proc.).”

„Decyzja wydawała się przesądzona po tym, jak w ubiegłym tygodniu na posiedzeniu Komitetu Stałych Przedstawicieli ambasadorowie państw Unii formalnie zatwierdzili swoje stanowiska w tej sprawie. Jednak nieco wcześniej – bo jeszcze w listopadzie – większość krajów była za zniesieniem sankcji. Zmieniły jednak swoje stanowisko, godząc się na utrzymanie ceł.”

„W ten sposób poparcie uzyskała propozycja Komisji Europejskiej, która w przeprowadzonym postępowaniu stwierdziła, że są podstawy do utrzymania ceł antydumpingowych (zostały wprowadzone w październiku 2006 roku, a wcześniej obowiązywały kontyngenty ilościowe).”

„Celem jest dłuższa ochrona europejskich producentów butów przed napływem taniego obuwia z Dalekiego Wschodu. Tym bardziej że zdaniem specjalistów polskie i europejskie firmy funkcjonują często na progu rentowności.”

Więcej: rp.pl
Andrzej Kazimierczak
23.12.2009

 

LINK