Rzeczpospolita: Śmierć Komisji Trójstronnej

– Trzeba uporządkować reprezentatywność bardzo wielu związków na poziomie zakładu pracy. Związki muszą też zmienić sposób komunikacji. Dostałem właśnie od nich pismo, które można streścić do zdania: przystąpimy do dialogu, pod warunkiem że rząd spełni nasze 10-12 postulatów. To nie jest dialog – mówi  w „Rzeczpospolitej” prezes ZRP Jerzy Bartnik.

Komisja Trójstronna zwiesiła swoje obrady ze względu na wystąpienie z niej związków zawodowych. Konieczne jest wprowadzenie zmian, które pozwolą wrócić do rozmów i ustabilizują sytuację dialogu społecznego.

Zdaniem prof. Juliusz Gardawski, dyrektora Instytutu Filozofii, Socjologii i Socjologii Ekonomicznej SGH kłopot tkwi w pozycji partnerów społecznych, strategii rządu i sytuacji ekonomicznej. Jego zdaniem do obecnego impasu w znacznej mierze przyczynił się rząd. Związkowcy mówią, że są rozgoryczeni tym, że rząd nie konsultuje, a tylko informuje o swoich postanowieniach.

Jerzy Bartnik także jest zdania, że dotychczasowa formuła dialogu się wyczerpała. I apeluje o porozumienie: – Nikt tu nie jest bez winy, ani rząd, ani związki, ani pracodawcy. Wszyscy musimy pomyśleć, jak wrócić do rozmów i pomagać uzdrawiać gospodarkę.

Więcej:rp.pl
4.10.2013
Bartosz Marczuk
LINK