Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 02/04/2012

Rzeczpospolita: Popularność oświadczeń rośnie powoli

W Rzeczpospolitej ukazała się wypowiedź eksperta ZRP Elżbiety Lutow na temat wprowadzania elementów ustawy o ograniczeniu barier administracyjnych.

Zdaniem Elżbiety Lutow coraz więcej osób, w tym wielu przedsiębiorców, korzysta z możliwości złożenia w urzędzie oświadczenia zamiast zaświadczenia. To znaczne ułatwienie np. dla firm biorących udział w przetargach.

Przedsiębiorcy jednak mają obawy przed korzystaniem z oświadczeń. Nakładają one bowiem wymóg podania informacji zgodnych ze stanem faktycznym, a przedsiębiorca może nie mieć świadomości o popełnionym błędzie w deklaracji podatkowej, czy ubezpieczeniowej, i o powstałych z tego tytułu zaległościach, co niesie za sobą ryzyko odpowiedzialności karno-skarbowej.

Jak zauważa Elżbieta Lutow, problemy leżą również w tym, że chociaż ustawa została zmieniona, to wiele rozporządzeń a nawet zarządzeń władz lokalnych nie uwzględnia zasady: oświadczenie zamiast zaświadczenia. Przykładem mogą być biurokratyczne wymagania przy rejestracji samochodu.

Więcej: rp.pl
02.04.2012
Aleksandra Fandrejewska
LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018