Rzeczpospolita: Nowe obowiązki dla małych przedsiębiorców

Minister Finansów od 1 marca obciążył firmy nowymi obowiązkami: zakupu kasy fiskalnej, serwisowania jej i dostosowywania do nowych stawek VAT, a także gromadzenia paragonów przez 5 lat. Nie na takie „ułatwienia” prowadzenia działalności gospodarczej czekali przedsiębiorcy.

Problem ten dotknął firmy, które w zeszłym roku miały ponad 20 tys. zł obrotu. Jedyne pocieszenie, że ten wydatek można odliczyć, jako ulgę podatkową -  90 proc. wydanej kwoty (cena netto), nie więcej jednak niż 700 zł.

Popyt na kasy fiskalne jest w tej chwili tak duży, że nie dla wszystkich starcza i niektórzy mogą mieć z założeniem kasy w terminie problem. Jeśli nie ma szans na terminowe zakupienie kasy warto  złożyć do organów podatkowych wniosek o odroczenie terminu rozpoczęcia jej użytkowania. Należy go uzasadnić ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Urząd podejmuje w tej sprawie uznaniową decyzję, co oznacza, że może, ale nie musi przychylić się do wniosku. Przykładowo, krakowska Izba Skarbowa na swojej stronie internetowej informuje, że brak możliwości zakupu konkretnego modelu kasy może nie być wystarczającą przesłanką ubiegania się o odroczenie terminu jej instalacji.

Więcej: rp.pl
27.02.2013
Przemysław Wojtasik
LINK