Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 06/03/2013

Rusza rządowy program wsparcia przedsiębiorców

Wczoraj, w siedzibie Banku Gospodarstwa Krajowego zainaugurowano rządowy program wsparcia małych i średnich przedsiębiorstw. W uroczystości wziął udział Prezes Rady Ministrów Donald Tusk i Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Finansów Jacek Rostowski. Podczas spotkania zostały podpisane umowy z przedstawicielami pięciu banków.

Jak przyznał Dariusz Daniluk, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego program gwarancji de minimis dla MŚP stanie się ważnym elementem wsparcia polskiej gospodarki, a w szczególności małych i średnich przedsiębiorstw, które są jej filarem.

Przypomnijmy, że celem programu gwarancyjnego jest wzmocnienie bieżącej płynności sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W ramach instrumentu Portfelowej Linii Gwarancyjnej de minimis, Bank Gospodarstwa Krajowego będzie udzielał gwarancji na zabezpieczenie spłaty kredytów oferowanych przez banki komercyjne oraz banki spółdzielcze małym i średnim przedsiębiorstwom. Poziom funduszy własnych BGK umożliwia udzielenie gwarancji do kwoty 30 mld zł, co z kolei pozwoli na udzielenie kredytów obrotowych w kwocie 50 mld zł.

Minister Finansów Jacek Rostowski powiedział, że program de minimis nie jest jedynym działaniem rządu, które ma na celu łagodzenie skutków kryzysu. Przypomniał o zmianach już wprowadzonych: rozliczanie VAT metodą kasową, czy możliwość zaciągania przez firmy kredytów zabezpieczonych zwrotem VAT z urzędu skarbowego.
Informcje o gwarancjach de minimis na strinie BGK: LINK   

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018