Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: komisje problemowe

Opublikowano 25/02/2010

Przegląd Piekarski i Cukierniczy: Reforma szkolnictwa zawodowego – prognozy i plany

 W czerwcu 2008 roku Minister Edukacji Narodowej powołał zespół opiniodawczy ds. kształcenia zawodowego, który pracuje nad koncepcją zmian systemowych nad szkolnictwem zawodowym. W gronie 25 instytucji i organizacji pracodawców znalazł się też Związek Rzemiosła Polskiego.

„Wypracowane ministerialne założenia reformy szkolnictwa zawodowego mają podnieść je z zapaści” – czytamy w przeglądzie.

„Nauka w każdej szkole zawodowej będzie trwać trzy lata, a we wszystkich powiatach ruszą centra doradzające wybór profesji zgodnie z potrzebami rynku. Program nauczania przedmiotów ogólnych w pierwszym roku szkoły zawodowej będzie identyczny jak podstawowe wymagania w liceach czy technikach. Młodzież ma się też uczyć aktywności na rynku pracy. Dzięki temu będzie przygotowana do udziału w szkoleniach i na tyle elastyczna by bez trudu zmieniać kwalifikacje, nadążać za nowinkami technologicznymi. Co jednak mają powiedzieć ci uczniowie, którzy z założenia idąc do zawodówki nie chcieliby natrafić na taki próg wymagań, który w ich przypadku okaże się od samego początku za wysoki?”

„Tak proponowany kształt reformy nie został przychylnie przyjęty przez środowisko pracodawców. Na spotkaniach środowisk rzemieślniczych krytyce poddano też propozycje wprowadzenia modułowego kształcenia, czyli zdobywania kwalifikacji zawodowych w ściśle określonych zakresach”.

Więcej:
Przegląd Piekarski i Cukierniczy (luty 2010)
Krystyna Jarosz
 

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018