Premier Mateusz Morawiecki gościem Wielkopolskiego Rzemiosła

27 lipca 2018 r. w siedzibie Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej w Poznaniu Pan Premier  Mateusz Morawiecki spotkał się z przedstawicielami środowiska rzemieślniczego z regionu  Wielkopolski i woj. lubuskiego.  W spotkaniu  wzięli także udział wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann, posłowie –  miedzy innymi Tadeusz Dziuba i Joanna Lichocka, europoseł Ryszard Czarnecki oraz kandydat PiS na prezydenta Poznania Tadeusz Zysk.

Szef rządu wyraził nadzieje związane z  ustanowioną niedawno Konstytucją dla Biznesu. Zapowiedział także zmiany,  które mają obowiązywać już od 1 stycznia 2019 roku . Podatek CIT obniżony zostanie  z 15 do 9 % i zmienione zostaną zasady wyliczania obowiązkowej składki ZUS, która będzie odtąd naliczana proporcjonalnie do wysokości obrotów.

Premiera zaniepokoił fakt, że głos polskich przedsiębiorców nie jest wystarczająco silny w Brukseli, w  Europie i na świecie. Przyczyny takiego stanu rzeczy upatruje w fakcie, iż przedsiębiorcy zrzeszają się w zbyt wielu stowarzyszeniach.

W dalszej części spotkania Prezes Wielkopolskiej Izby Rzemieślniczej Pan Jerzy Bartnik  przypomniał, że środowisko rzemieślnicze niepokoją plany dotyczące oświaty zawodowej. Prezes podkreślał, że rzemiosło rozumie potrzebę zmian, ale nie mogą one być rewolucyjne i zaburzać sprawdzonego system egzaminowania przez izby rzemieślnicze.

Problemy nurtujące środowisko rzemiosła wielkopolskiego  zostały zawarte w pisemnym stanowisku, które zostało przekazane na ręce Premiera.