Nawet 74 tys. zł. na start z biznesem

Tyle niskooprocentowanej pożyczki będą mogli otrzymać studenci, absolwenci i bezrobotni w całej Polsce na założenie własnego biznesu. Wnioski o pożyczkę będą przyjmowane od 17 listopada przez instytucje pożyczkowe, które podpisały umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Poza pożyczkami instytucje te będą pomagały w obsłudze wniosków i w doradztwie.

Oprocentowanie wyniesie nieco powyżej pół procent. Okres spłaty do 7 lat z rocznym okresem karencji. Oprócz absolwentów wyższych uczelni i studentów ostatniego roku, o pożyczkę będą mogli ubiegać się bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy, a także absolwenci szkół średnich w okresie 4 lat od dnia otrzymania dyplomu.

Inicjatorem programu „Pierwszy biznes-wsparcie w starcie” jest resort pracy. Minister Władysław Kosiniak-Kamysz podkreślił, że już w pierwszym, pilotażowym etapie prowadzonym w trzech województwach z programu skorzystało 100 osób. Minister liczy też na społeczną odpowiedzialność uczelni wyższych, które powinny nie tylko dawać dyplomy, ale też wskazywać studentom kierunek zawodowy. Tam nie powinno się szukać tego kierunku, ale realizować go – uważa minister.

Składający wniosek o pożyczkę będą mogli uzyskać poradę w instytucji przyjmującej od nich dokumenty. Ci, którzy wsparcie dostaną otrzymają też bezpłatne doradztwo i szkolenia z zakresu zakładania działalności gospodarczej, form opodatkowania i prowadzenia księgowości.

Lista pośredników finansowych obsługujących program znajduje się na stronie www.bgk.pl/pierwszy-biznes.