Money.pl:Kolejny koszt dla drobnych przedsiębiorców. Nowa kasa fiskalna

„Rząd dużo mówi o ułatwieniach dla biznesu, ale praktyka często wygląda inaczej. Od lipca wchodzą nowe przepisy uszczelniające system VAT i kolejny raz koszty walki rządu z naciągaczami zostaną przerzucone na tysiące uczciwych przedsiębiorców” – cytujemy za Monej.pl

Elżbieta Lutow, ekspert Związku Rzemiosła Polskiego, wskazuje, że „jest to kolejny obowiązek, który będzie generował koszty u przedsiębiorców i nie jest powiązany z innymi planowanymi zmianami dotyczącymi np. wprowadzenia kas online”. Lutow uważa, że nowy obowiązek powinien początkowo objąć tylko branżę sprzedaży paliw i materiałów budowlanych, czyli te, w których stwierdzono najwięcej nadużyć w posługiwaniu się paragonami prywatnymi do celów firmowych.

W czym problem? „Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o podatku od towarów i usług oraz ustawą Prawo o miarach, od 1 lipca nie będzie można otrzymać faktury na podstawie paragonów, jeśli w czasie transakcji nie został na nich wpisany numer NIP nabywcy.
Początkowo nie przewidziano nawet wyjątku dla przedsiębiorców, których kasy nie pozwalają wpisać NIP-u, ale w końcu pozostawiono dla nich furtkę: muszą fakturę wystawić od razu” – podaje portal.
Money.pl: Jacek Bereźnicki
12.04.2018

https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/faktura-vat-kasa-fiskalna-mali-przedsiebiorcy,104,0,2402920.html