Money.pl: Ważny obowiązek, o którym prawie żaden przedsiębiorca nie wie

Każdy przedsiębiorca, który korzysta z samochodu służbowego, musi sporządzić zeznanie środowiskowe, ale większość nie jest tego w ogóle świadoma. Na szczęście dla wszystkich nieświadomych, większość przedsiębiorców nie będzie musiała za swoją nieuwagę zapłacić – podaje portal Money.pl

 

Obowiązek sporządzenia zeznania środowiskowego dotyczy właścicieli firm, które posiadają samochód w leasingu, a także osób które używają auta służbowo. W większości przypadków należy jedynie przygotować dokumenty. Natomiast w sytuacji, kiedy auto jest często wykorzystywane i naliczona zostanie opłata w wysokości od 100 do 800 zł, takie papiery należy przekazać do urzędu marszałkowskiego. Dopiero kiedy opłata przekroczy 800 zł przedsiębiorca musi liczyć się z kosztami. 

 

Choć dokumenty muszą przygotować wszyscy, to przedsiębiorca musiałby spalić ok. 5 tys. litrów paliwa w klasie EURO 3 (zgodnie z europejskimi standardami emisji spalin), żeby mieć obowiązek złożenia sprawozdania do urzędu marszałkowskiego. Przy obliczaniu wysokości opłaty trzeba wziąć pod uwagę wspomnianą klasę spalania pojazdu, rok jego produkcji, a także rodzaj wykorzystywanego paliwa – czytamy na portalu Money.pl.

 

Więcej: LINK