3 lutego w Domu Technika w Warszawie odbyła się konferencja naukowo-techniczna „Szkolnictwo zawodowe w Polsce – organizatorzy i beneficjenci”. Było to wspólne przedsięwzięcie Naczelnej Organizacji Technicznej, Związku Rzemiosła Polskiego oraz Stowarzyszenia Upowszechniania Komputerowych Systemów Inżynierskich ProCAx. Honorowy patronat nad konferencją objęli Minister Edukacji Narodowej i Ministerstwo Gospodarki.
Po powitaniu uczestników przez prezes FSNT-NOT Ewę Mańkiewicz-Cudny i prof. Włodzimierza Mieszalskiego, wystąpiła podsekretarz stanu MEN Lilla Jaroń, która stwierdziła m.in, że „bez dobrych rzemieślników nie ma dobrego porozumienia społecznego”. Zapowiedziała również, że poprzednie ustalenia pomiędzy MEN a ZRP pozostają w mocy, a prace nad modernizacją systemu edukacji idą zgodnie z planem.
Konferencję przeprowadzono w ramach dwóch paneli tematycznych: diagnoza aktualnego stanu szkolnictwa zawodowego oraz propozycje rozwiązań perspektywicznych. W czasie spotkania poruszono takie tematy, jak: obecny stan kształcenia zawodowego, ocena sytuacji rynkowej wykwalifikowanych pracowników oraz pokonywanie luki technologiczno-organizacyjnej pomiędzy edukacją a rynkiem pracy. Podkreślano, że dyskusja nad tymi tematami nie może odbywać się bez udziału pracodawców. Zaprezentowano m.in. przykłady „powrotu” do koncepcji kształcenia przyzakładowego (firma Elektrotim – Wrocław) oraz roli organizacji rzemiosła w procesie kształcenia zawodowego młodocianych.
Kwestii edukacji w rzemiośle poświęcona była prezentacja Dyrektor Zespołu Oświaty Zawodowej i Problematyki Społecznej ZRP Jolanty Kosakowskiej „Środowisko rzemieślnicze a kształcenie zawodowe”. Jolanta Kosakowska zwróciła m.in. uwagę na konieczność zwiększenia czasu przeznaczanego na naukę zawodu, szczególnie jeśli chodzi o praktykę. Podkreśliła też konieczność wspierania mistrzów rzemiosła, zwłaszcza w kontekście wyzwań demograficznych.
– Mistrzowie stanowią bazę edukacyjną w naszym kraju. Są to w zasadzie jedyne osoby, które mogą uczyć młodych ludzi rzemiosła w praktyce, dlatego trzeba podjąć działania wspierające te grupę przedsiębiorców.
Ważnym punktem wystąpienia był problem planowanych cięć finansowych w Funduszu Pracy ograniczających wsparcie aktywnych form zwalczania bezrobocia – w tym kształcenia młodocianych pracowników. Na tę kwestię zwrócił uwagę Dyrektor Generalny ZRP Maciej Prószyński, który stwierdził, iż ograniczenie tych środków może przyczynić się do mniejszego zainteresowania mistrzów rzemiosła udziałem w kształceniu zawodowym. Zdaniem Macieja Prószyńskiego jest to olbrzymi problem, szczególnie widoczny w tzw. zawodach zanikających i rzadkich, jak kuśnierz czy krawiec.
– Mamy w tych zawodach coraz mniejsze możliwości kształcenia, bo żadna szkoła nie poleci kandydatom zawodu, gdzie jest tylko kilku chętnych w skali kraju. To jest właśnie miejsce dla pracodawców, bo oni mogą naukę w takim zawodzie przeprowadzić. Potrzebne są „tylko” dobre rozwiązania systemowe zachęcające pracodawców do zaangażowania się – zaznaczył Dyrektor Generalny ZRP.
Na konferencji obecni byli przedstawiciele MEN – Lilla Jaroń, podsekretarz stanu oraz Jacek Falkowski zastępca dyrektora Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Potwierdzili oni konieczność dalszej współpracy przy pracach modernizacyjnych ze środowiskiem rzemiosła. Nie zabrakło również przedstawicieli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, resortu gospodarki centrów kształcenia ustawicznego, Ośrodków Doskonalenia Zawodowego, Urzędu Patentowego, Krajowej Izby Gospodarczej, wojewódzkich urzędów pracy, kuratoriów oświaty, Instytutu Badań Edukacyjnych, a także dyrektorów szkół zawodowych (łącznie 140 osób).
W czasie konferencji rozpoczęły się prace Komisji Wnioskowej, w skład której weszli przedstawiciele NOT i ZRP. Po konferencji zostaną sformułowane wnioski (na bazie zgłoszonych w czasie spotkania propozycji i zapytań), które zostaną oficjalnie przekazane do właściwych decydentów. Dyrektor Prószyński zapowiedział kontynuację tego przedsięwzięcia i organizację kolejnej konferencji w ZRP, a także podpisanie porozumienia o współpracy z NOT.