Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 13/12/2012

Kodeks pracy bardziej elastyczny od 2013?

Zgodnie z ustaleniami, jakie zapadły podczas posiedzenia Zespołu TK ds. prawa pracy i układów zbiorowych w dniu 11 grudnia, na przełomie roku 2012/2013 zostanie przekazany partnerom społecznym projekt rządowy w zakresie zmian w dziale VI Kodeksu pracy (czas pracy). Zawarte w nim propozycje mają wychodzić naprzeciw oczekiwaniom strony społecznej w związku z trudną sytuacją gospodarczą w kraju i Europie.

Także zmianom w prawie pracy poświęcona była konferencja Klubu Parlamentarnego Platformy Obywatelskiej z12 grudnia. Klub przedstawił na konferencji prasowej projekt poselski nowelizujący Kodeks pracy – także w zakresie czasu pracy. Zaprezentowane rozwiązania w dużym stopniu odpowiadają zgłaszanym przez stronę pracodawców postulatom i dotyczą m.in. zmian w zakresie: definicji doby pracowniczej; przepisów dotyczących okresu rozliczeniowego czasu pracy; trybu wprowadzania przerywanego czasu pracy; wydłużenia niepłatnej przerwy w pracy. A także rekompensowania pracy w dzień wolny.

W relacji z konferencji, w kontekście rozmiarów emigracji zarobkowej młodzieży, znajduje się odniesienie posłanki Katarzyny Mrzygłockiej (Komisja Polityki Społecznej i Rodziny Sejmu RP) do konieczności wzmocnienia kształcenia zawodowego. Ten temat jest coraz mocniej akcentowany nie tylko w Polsce, ale także w Unii Europejskiej.

Transmisja konferencji: LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018