Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 27/09/2016

KAS i wpływy do KASy państwa

Krajowa Administracja Skarbowa ma być przyjazna podatnikom. Na stronie resortu minister Paweł Szałamacha przedstawił szczegóły reformy służb odpowiedzialnych za pobór danin.

Dziś w tym względzie jest spory bałagan: brak odpowiedniej komunikacji i współdziałania, osobne systemy informatyczne, nakładające się kompetencje, zbyt dużo kontroli, w dodatku przeprowadzanych tam, gdzie być ich nie powinno, a w efekcie powiększająca się szara Stąd potrzeba zmian.

Minister finansów wierzy, że KAS zmniejszy szarą strefę w ciągu 2-3 lat do poziomu średniej unijnej. -Krajowa Administracja Skarbowa jest jedną z najważniejszych zmian, które mają do tego doprowadzić" – powiedział Minister Finansów Paweł Szałamacha. Podkreślił, że potrzebne są do tego kompleksowe działania, sama reforma instytucjonalna nie wystarczy, będzie ona tylko jednym z elementów całego systemu zmian. - Konieczne są także nowe rozwiązania prawne oraz wprowadzenie skutecznych narzędzi informatycznych" – wskazał.

Podczas konferencji wiceminister finansów i szef Służby Celnej Marian Banaś odniósł się do nieprawdziwych informacji dotyczących likwidacji formacji celnej. "Nie było, nie ma i nie będzie planów likwidowania służby, która m.in. pracuje na granicach i odpowiada za odprowadzanie do budżetu wielu miliardów złotych. To byłoby niedorzeczne. W ramach KAS, obok korpusu służby cywilnej działać będzie Służba Celno-Skarbowa, której funkcjonariusze będą pełnić rolę tak samo ważną jak dotychczas" – powiedział.

Projekt ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej zakłada połączenie dotychczasowej administracji podatkowej (Izby Skarbowe, Urzędy Skarbowe), kontroli skarbowej (Urzędy Kontroli Skarbowej) i administracji celnej (Izby Celne, Urzędy Celne) w jeden sprawny aparat odpowiedzialny za wymiar, pobór i kontrolę danin. Dodatkowo działania KAS wzmocni Wywiad Skarbowy.
Więcej: LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018