Jerzy Bartnik o znaczeniu dialogu społecznego

„Premier Donald Tusk jest pierwszym premierem, po 1989 roku, który wygrał wybory dwa razy z rzędu. Ale czy będzie również pierwszym premierem, który otworzy się na dialog społeczny?”- pisze Jerzy Bartnik prezes Związku Rzemiosła Polskiego na łamach Dziennika Gazety Prawnej w felietonie „Bo do tanga trzeba…trojga”.

„Założeniem idei dialogu społecznego jest przekonanie, że współpraca rządu, organizacji pracodawców i związków zawodowych przynosi korzyści wszystkim partnerom: pracodawcy mają możliwość wspierania przedsiębiorczości, związki zawodowe działają na rzecz pracowników, a rząd wysłuchując racji obu stron tworzy prawo, które w możliwie najlepszy sposób łączy ich postulaty. Dzięki dialogowi rząd zyskuje też społeczną akceptację dla swoich działań.”

W rzeczywistości jednak dialog społeczny daleki jest od ideału. Politycy najczęściej traktują dialog jak zło konieczne. Rząd z jednej strony opowiada się za współpracą z pracodawcami i związkami zawodowymi, z drugiej jednak wciąż z nieufnością traktuje partnerów, upatrując w nich raczej przeszkodę niż pomoc.

Zachęcamy do przeczytania felietonu.

Więcej: gazetaprawna.pl

26.01.2012
LINK