Gazeta Wyborcza Wrocław: Bunt rzemieślników przeciw podwyżkom
„Nawet kilkaset procent więcej muszą płacić za wieczyste użytkowanie swoich lokali wrocławscy przedsiębiorcy i rzemieślnicy” – czytamy w Gazecie Wyborczej Wrocław.

 

„-To absurd – mówią dolnośląskie organizacje i izby gospodarcze, które zjednoczyły się i wczoraj podpisały apel do prezydenta Wrocławia, by opłaty obniżono.”

 

„Od 20 lat Danuta i Józef Cieślarczykowie prowadzą we Wrocławiu niewielki zakład, w którym produkują druciane podstawki pod garnki, ociekacze i inne elementy wyposażenia kuchni. Za ponad 800 metrów kwadratowych działki, na której stoi budynek, płacili do tej pory prawie 166 zł rocznej opłaty za wieczyste użytkowanie gruntu. W listopadzie dostali pismo z nową kwotą do zapłacenia. Do kasy miasta w tym roku muszą oddać ponad 8 tyś. zł.”

 

„- Jesteśmy w szoku. Przecież to są ogromne pieniądze – mówi Cieślarczyk. – Jak można z dnia na dzień obciążyć nas taką kolosalną kwotą? Przecież nie jesteśmy wielką korporacją, dla której taki wydatek to niewiele znacząca pozycja w budżecie.”

 

„Podobne problemy ma wielu przedsiębiorców w całym mieście. Wyższe opłaty to skutek aktualizacji wyceny gruntów, jakie miasto zaczęło przeprowadzać na masową skalę, choć nie robiło tego przez lata”

 

„Działania miasta nie podobają się dolnośląskim organizacjom i izbom gospodarczym, do których z prośbą o pomoc zgłaszają się niezadowoleni przedsiębiorcy. Wczoraj ich szefowie podpisali list do prezydenta Wrocławia, w którym apelują o obniżenie drastycznych podwyżek opłat. To pierwsza od lat sytuacja, w której prezesi dolnośląskich organizacji gospodarczych jednoczą się, by wspólnie zaprotestować.”

 

„- Wrocław do tej pory uchodził za miasto przyjazne przedsiębiorcom. Takie działania mogą wszystko zaprzepaścić – argumentuje Grzegorz Dzik, prezes Zachodniej Izby Gospodarczej.”

 

Więcej: wroclaw.gazeta.pl

20.02.2010

Lucyna Róg

LINK