Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 21/11/2012

Europa dla aktywnych: Nowe porządki

W kwartalniku „Europa dla aktywnych” znajdziemy wywiad z dyrektor zespołu oświaty zawodowej i problematyki społecznej ZRP Jolantą Kosakowską. W artykule „Nowe porządki” opowiada o wpływie reformy edukacji na kształcenie zawodowe.

„Nauka zawodu realizowana w zakładach rzemieślniczych będzie się kończyła jednym egzaminem czeladniczym obejmującym wszystkie kwalifikacje wyodrębnione w zawodzie. Tak zdecydowała pani minister, podpisując 14 września rozporządzenie o egzaminach czeladniczych, mistrzowskich i sprawdzających. O tym, jak organizacyjnie będą wyglądały egzaminy z wyodrębnionych kwalifikacji dowiemy się już niebawem. Dzisiaj zastanawiamy się, w jaki sposób zrealizować program nauczania w sytuacji, gdy w jednym zawodzie są trzy lub dwie wyodrębnione kwalifikacje, ale czas na realizację programu jest taki sam, jak w przypadku zawodów jednokwalifikacyjnych, i dlaczego w niektórych zawodach uczniowie będą zdawali dwa lub trzy egzaminy, a nie jeden na zakończenie nauki zawodu.”

„W przypadku nowej klasyfikacji zawodów szkolnych rodzi się pytanie, dlaczego nowych zawodów nie ma w klasyfikacji zawodów rynku pracy? Zawody te mają dopiero do niej trafić. Dzisiaj jest to ewidentna luka powodująca problemy zarówno dla szkół zawodowych, jak też dla pracodawców. Tak więc przygotowane zmiany, zanim zostały wdrożone, już wymagają pilnego uzupełnienia lub modyfikacji.”

Więcej: eurodesk.pl
Anna Kowlaczyk
LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018