Dziennik Trybuna.pl: Koniec śmieciówek w zamówieniach publicznych

Wkrótce może się okazać, że zawieszenie obrad Komisji Trójstronnej przyczyni się do bardziej owocnej wymiany zdań między pracownikami i pracodawcami – podaje portal.

W  środę w siedzibie OPZZ doszło do spotkania między przedstawicielami największych centrali związkowych i pracodawców z PKPP Lewiatan, Pracodawców RP, Związku Pracodawców i Przedsiębiorców oraz Związku Rzemiosła Polskiego. Dyskusja dotyczyła ustawy o zamówieniach publicznych. Jest to niezwykle istotna sprawa, ponieważ wartość polskiego rynku zamówień publicznych przekracza 140 mld zł i dotyczy setek tysięcy pracowników.
 
Obecnie w zdecydowanej większości zamówień publicznych kryterium rozstrzygającym jest cena (w ciągu ostatnich lat ten czynnik decydował w około 90 proc. zamówień). W konsekwencji dochodzi do upadłości wielu firm, lawinowych zwolnień pracowników i promowania przez państwo przedsiębiorstw zatrudniających pracowników na umowach śmieciowych – najtańsza oferta bardzo często opiera się na wyzysku i na nierealistycznie niskich szacunkach kosztów. W efekcie firmy wygrywające przetargi bankrutują, a państwo ponosi dodatkowe koszty.

Na spotkaniu w OPZZ związkowcy wraz z przedstawicielami pracodawców wspólnie poparli stanowisko, w którym domagają się wprowadzenia nowych standardów do ustawy o zamówieniach publicznych.
Więcej: LINK