Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 28/11/2016

Dziennik Polski:„Rząd przywróci kwalifikacje do wykonywania zawodu?”

Zachęcamy do zapoznania się z rozmową wiceprezesa Związku Rzemiosła Polskiego, prezesa Małopolskiej Izby Rzemiosła i Przedsiębiorczości Janusza Kowalskiego ze znanym dziennikarzem zajmującym się problematyką gospodarczą Zbigniewem Bartusiem w artykule pt. „Rząd przywróci kwalifikacje do wykonywania zawodu?”, który ukazał się w Dzienniku Polskim w dniu 24 listopada.

- Od lat grzmi pan, że szkolnictwo zawodowe zostało w Polsce zniszczone, pracodawcom brakuje porządnych kadr. A młodzi ludzie nie mogą znaleźć pracy?- pyta dziennikarz. - To oczywiste. Nie potrzeba nam takiej chmary licencjatów i magistrów, jaką produkuje nasz system edukacji. 60 procent gospodarki to usługi dla ludności, a tam trzeba wykwalifikowanych i uczciwych fachowców. Podobnie w wytwórczości. Fachowców najlepiej kształci dobre szkolnictwo zawodowe- powiedział J.Kowalski.

 

- Oparte na systemie dualnym, uczeń - mistrz. Pozwala ono łączyć praktykę u rzemieślnika, zorganizowaną na podstawie umowy o pracę, z nauką teoretyczną w szkole. Finalnym „produktem” takiego systemu jest świetnie przygotowany do zawodu pracownik. Właśnie takich oczekuje rynek.- dodał. - Proszę zauważyć, że w krajach jak Niemcy czy Austria, gdzie pielęgnuje się i rozwija ten system, sytuacja gospodarki jest najlepsza w Europie. Najniższe jest bezrobocie wśród młodzieży. W rozwiniętych krajach obowiązuje też sprawdzona zasada, że aby wykonywać pewne zawody, trzeba uzyskać kwalifikacje zawodowe. Wszędzie w Unii istnieją takie wymogi. Tylko w Polsce można robić wszystko, co się podoba – podkreślił.
Więcej:
Dziennik Polski
24.11.2016
Wywiad:

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018