Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 29/10/2012

Dziennik Polski: VAT z przeszkodami

„Z pozoru korzystne dla przedsiębiorców zmiany w ustawie o podatku od towarów i usług mogą okazać się kłopotliwe dla firm” – czytamy w „Dzienniku Polskim”.

„Większość planowanych przez rząd zmian w podatku VAT najprawdopodobniej zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku. Tylko niektóre przepisy wejdą w życie dopiero w lipcu. Przedsiębiorcy będą więc musieli bardzo szybko przystosować się do nowych - równie niejasnych jak obecnie - reguł.”

„Najważniejszą zmianą, na jaką powinni się przygotować właściciele firm i ich księgowi, to wprowadzenie pełnej metody kasowej dla mniejszych podatników. Obecnie niepełna metoda kasowa dotyczy podmiotów, których roczny obrót nie przekracza 1,2 miliona euro. Obowiązek podatkowy powstaje pomimo braku zapłaty należności w terminie, 90 dni od daty zapłaty wskazanego na fakturze VAT. W zapowiadanych zmianach termin ten prawdopodobnie ulegnie wydłużeniu do 180 dni, jednak dotyczyć będzie wciąż niewielkich firm. Zmiana wydaje się korzystna dla podatników, jednak nie brakuje głosów, że problem zatorów płatniczych nie zostanie rozwiązany.”

„Wątpliwości budzi też podwyższenie stawki VAT z 8 na 23 proc. na wyroby sztuki ludowej oraz rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego. Resort finansów wskazuje, że stosowanie do tych towarów stawki obniżonej VAT nie ma uzasadnienia w przepisach unijnych.”

Więcej: dziennikpolski24.pl
29.10.2012
Jacek Świderski
LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018