Dziennik Polski Kronika Małopolska: VAT-em w rzemiosło

„Do 2012 mieliśmy zasadę, że to co ludowe, artystyczne obciążał niższy podatek. Rząd Donalda Tuska, szukając oszczędności, zmienił tę zasadę. Skutki decyzji o podwyżce będą opłakane” – Mówi Jerzy Bartnik prezes Związku Rzemiosła Polskiego.

Podatek ma wzrosnąć od kwietnia 2013 roku z 8 do 23 proc. – czytamy w „Dzienniku Polskim – Kronice Małopolskiej”. Wzrost podatków w branży rzemiosła artystycznego, które jest naszym narodowym dziedzictwem, spowoduje drastyczny wzrost cen i spadek popytu na takie wyjątkowe produkty. Regionalni sprzedawcy oczekują, że przy takiej polityce rządu nastąpi zalew produktów z Chin, które są dużo tańsze, ale też o dużo niższej jakości, niż rzemieślnicze wyroby z Polski.

Prezes Jerzy Bartnik zwraca jednocześnie uwagę na fakt, że nie prawdą jest to, co powtarza rząd, że przepisy unijne zmuszają nas do wprowadzenia takiej regulacji. „Unijne przepisy pozwalają, aby rzeczy bardzo pracochłonne, wykonywane ręcznie, były  umieszczone na specjalnej liście i za zgodą UE miały zmniejszony VAT. Gdyby rząd o to wystąpił, uzyskałby taką zgodę.” – powiedział gazecie Jerzy Bartnik.