Dziennik Gazeta Prawna: ZUS daruje przedsiębiorcy tylko jego własne składki

Niedawno wprowadzone przepisy umożliwiające przedsiębiorcom umorzenie nieopłaconych składek ZUS mogą być bardzo pomocne, pamiętać trzeba jednak, że umorzeni nie dotyczy nieopłaconych składek pracowników firmy– czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Ustawa umożliwia anulowanie długów właścicieli firmy wobec ZUS, którzy z różnych powodów popadali w problemy finansowe i między 1 stycznia 1999 r. a 28 lutego 2009 r. nie płacili należności ubezpieczeniowych. Jeżeli jednak firma nigdy nie zgłosiła swojej działalności do ZUS nie będzie mogła uzyskać umorzenia.

Pierwszy krokiem w takiej sytuacji jest złożenie do ZUS informacji o prowadzeniu działalności gospodarczej. Po ustaleniu właściwego okresu podlegania ubezpieczeniu możliwe jest dopiero rozpatrzenie wniosku o skorzystanie z abolicji. ZUS w tej sprawie wyda decyzję, w której zostanie określona kwota składek, której nie będzie trzeba spłacać. Warunkiem jednak skorzystania z tego rozwiązania jest spłacenie tych składek, które nie będą umorzone. Muszą one być wpłacone do ZUS w ciągu 12 miesięcy od daty wydania decyzji.  

Każdy uprawniony do umorzenia zaległych składek musi jednak zdawać sobie sprawę, że zmniejszy sobie w ten sposób emeryturę, a nawet może stracić prawo do renty. Abolicja składek za dany okres spowoduje bowiem, że z konta przedsiębiorcy w ZUS i OFE znikną umorzone składki i że nie będzie się on wliczał do stażu emerytalnego uprawnionego.

Nie jest również możliwe umorzenie składek pracowników. Pracodawca może umorzyć tylko składki z samego siebie.

Więcej:gazetaprawna.pl
21.03.2013
Bożena Wiktorowska
LINK