Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 03/09/2012

Dziennik Gazeta Prawna: Za błędy pracowników ZUS i tak płacą wcześniej kontrolowane firmy

W DGP Jan Klimiek, wiceprezes Związku Rzemiosła Polskiego i przewodniczący zespołu ds. ubezpieczeń społecznych Komisji Trójstronnej wskazuje na absurdalne przepisy kontroli z ZUS w firmach.

Pomyłki inspektorów ZUS obciążają pracodawców, zwłaszcza tych prowadzących małe firmy. Chodzi o przepis, który pozwala kontrolować prawidłowość i rzetelność wyliczenia składek przez przedsiębiorców. Jeśli pierwsza kontrola przez niedopatrzenie inspektora ZUS nie wykaże nieprawidłowości, a druga już je dostrzeże, to  płatnik musi zapłacić odsetki, które narosły przez okres między kontrolami. Co gorsza zakład może wymierzyć przedsiębiorcy dodatkowo karę do wysokości 100% nieopłaconych składek.

Zdaniem Jana Klimka jest to po prostu sposób ZUS na zwiększenie wpływów. Przedsiębiorcy są oburzeni, a rząd nie chce zmienić krzywdzących przepisów. W prawdzie inspektor za przeprowadzenie kolejnych nieprawidłowych kontroli może stracić pracę, jednak jest to słaba pociecha dla mikro lub małego przedsiębiorcy, który z powodu niedopatrzenia ZUS musi płacić kary, które mogą doprowadzić nawet do bankructwa firmy.

Więcej: gazetaprawna.pl
03.09.2012
Bożena Wiktorowska
LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018