Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Aktualności

Opublikowano 29/08/2012

Dziennik Gazeta Prawna: Wykorzystają rezerwy na bieżące wypłaty emerytur

Zapraszamy do lektury Dziennika Gazety Prawnej. Prezes ZRP Jerzy Bartnik w artykule na temat ubezpieczeń przestrzega przed złym gospodarowaniem pieniędzmi z Funduszu Rezerwy Demograficznej.

Już jutro wchodzi w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 16 sierpnia 2012 r. w sprawie wykorzystania środków Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego wynikającego z przyczyn demograficznych (Dz.U. z 2012 r., poz. 950). Spotkało się ono z negatywną oceną ze strony pracodawców. Prezes Jerzy Bartnik mówi, że pobieranie rezerw z FRD to tylko działanie doraźne, które w żadnym razie nie rozwiąże problemów ZUS-u. Zdaniem prezesa to przedwczesne zużywanie środków, które mogą się okazać dużo bardziej potrzebne w przyszłości.

Niestety nie pierwszy raz łata się w naszym kraju niedobory budżetowe środkami z FRD. Takie praktyki trwają od wielu lat, a jednak i tym razem rząd zdecydował o pobraniu na aktualne świadczenia pieniędzy, które miały być uruchamiane tylko w przypadku poważnej  zapaści demograficznej. Zdaniem specjalistów na razie jeszcze nie mamy z tym zjawiskiem do czynienia. Jednak za parę lat, kiedy kryzys demograficzny może nas dotknąć, nie będziemy mieli żadnych rezerwowych środków na pokrycie świadczeń zwiększającej się liczby osób w wieku emerytalnym.

Więcej: edgp.gazetaprawna.pl
29.08.2012
Bożena Wiktorowska
LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018