Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 30/11/2012

Dziennik Gazeta Prawna: Ustawa deregulacyjna pogrąży przedsiębiorców

W „Dzienniku Gazecie Prawnej” materiał na temat  deregulacji, która zamiast pomagać, tylko obciąża polskie przedsiębiorstwa.

W teorii ustawa o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce, czyli tak zwana ustawa deregulacyjna, ma ulżyć podatnikom, którzy wpadli w zator płatniczy, ponieważ kontrahent nie zapłacił. Przedsiębiorca odprowadzi VAT  dopiero po wpłacie za fakturę.

Jednak ustawodawca zmienił zdanie. Zamiast redukować obciążenia przedsiębiorcy, wprowadził sankcje dla dłużnika. Zgodnie z ustawą będzie on musiał skorygować koszty uzyskania przychodów o kwoty wynikające z otrzymanej faktury w ciągu 30 dni od upływu terminu płatności, o ile oczywiście w tym czasie nie ureguluje zobowiązań.

Zdaniem ekspertów zmiany są nieprecyzyjne i nieprzemyślane. Ustawa zwiększy bowiem obciążenia dokumentacyjne. Wszelkie księgowane dokumenty będą musiały być odnoszone do terminu płatności oraz daty faktycznej zapłaty. Dodatkowo ustawodawca wprowadza nieprecyzyjne pjęcie, jak np. kwoty wynikające z faktury lub umowy – bez wskazania, czy chodzi o kwotę brutto, czy netto, oraz regulowanie należności w terminie – bez odniesienia do płatności zaliczkowych czy ratalnych.

Więcej: edgp.gazetaprawna.pl
Magdalena Majkowska
30.11.2012
LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018