Dziennik Gazeta Prawna: Urzędnicy i nauczyciele bez skrupułów chodzą na zwolnienia

Zapraszamy do lektury artykułu w „Dzienniku Gazecie Prawnej”, gdzie ekspert ZRP Bogusława Nowak-Turowiecka komentuje nierówności w systemie ubezpieczeń między pracownikami sektora publicznego i prywatnego.

Jak się okazuje pracownicy sektora publicznego zawyżają zdecydowanie statystyki absencji w pracy wynikające ze zwolnienia lekarskiego. Plaga zwolnień chorobowych wynika z bezkarności – pracowników sektora publicznego nikt nie sprawdza i nie rozlicza z niepotrzebnie branych zwolnień.

„Pracodawcy, którzy mają wątpliwości co do zasadności absencji, mają prawo do kontroli prawidłowego wykorzystania zwolnienia lekarskiego, jeśli zatrudniają powyżej 20 pracowników.

– Docierają do nas sygnały, że szefowie urzędów nie korzystają z takiej możliwości. O ile w firmach brak pracownika powoduje przerwę w produkcji, to w urzędzie jedynie wydłuży się czas załatwiania spraw, co dla samej jednostki nie ma przecież znaczenia – zauważa Bogusława Nowak-Turowiecka, główny specjalista zespołu oświaty zawodowej i problematyki społecznej Związku Rzemiosła Polskiego.

Podkreśla, że w małych firmach, szczególnie tych rodzinnych, każdy dzień nieobecności w pracy oznacza konkretne straty finansowe. Dlatego zatrudnieni tam korzystają ze zwolnień lekarskich tylko w przypadku faktycznie poważnych przypadłości.”

Więcej: gazetaprawna.pl
12.02.2013
Artur Radwan
Bożena Wiktorowska
LINK