Dziennik Gazeta Prawna: Tylko duży związek będzie rozmawiał z firmą

 Na dzisiejszym posiedzeniu zespołu ds. dialogu społecznego komisji trójstronnej resort pracy ma ustosunkować się do proponowanych zmian w ustalaniu zasad reprezentatywności organizacji związkowych. Ich przyjęcie oznacza ważne zmiany dla działaczy.

Obecne rozdrobnienie związków zawodowych utrudnia dialog z pracodawcami. Jednak wszelkie zmiany muszą być przeprowadzane delikatnie i z rozwagą, by nie naruszyć konwencji Międzynarodowej Organizacji Pracy. Tak jest np. w temacie ograniczenia prawa do prowadzenia i wszczynania sporów zbiorowych przez małe związki. Ponieważ ten przywilej jest dla związkowców kluczowy, może pojawić się problem w negocjacjach.

Przedstawiona propozycja Forum Związków Zawodowych, by reprezentatywność liczyć z uwzględnianiem liczby zatrudnianych osób, ale tylko w odniesieniu do tych firm, w których istnieją organizacje związkowe jest wątpliwym rozwiązaniem. Zmuszałaby ona do wprowadzenia odrębnych rozwiązań dla Związku Rzemiosła Polskiego, który zrzesza firmy mikro i małe, a one z zasady związków zawodowych nie mają.

Więcej: gazetaprawna.pl
Tomasz Zalweski
5.12.2012
LINK