Dziennik Gazeta Prawna: Rząd chce, by odliczenie VAT od aut z kratką trwało jak najkrócej

Od 1 stycznia czeka nas prawdopodobnie chwilowy powrót do starych przepisów odliczenia pełnego VAT od aut o masie do 3,5 tony z homologacją ciężarową, czyli aut z kratką. Oznacza to, że można będzie skorzystać z pełnej, 23% ulgi.

Cały czas pojawiają się jednak wątpliwości dotyczące tego jakie wymogi trzeba będzie spełnić. Ministerstwo Finansów planuje natomiast jak najszybszą nowelizację przepisów, więc skorzystać z pełnego odliczenia będzie można tylko przez miesiąc. Będzie to jednak ostatnia szansa, więc warto przygotować się na zakup w styczniu.

Łukasz Blak, doradca podatkowy w Certus LTA, zwraca uwagę, że ważne jest ustalenie, jakie przesłanki (poza ładownością powyżej 500 kg) muszą spełniać samochody, aby przy ich zakupie od 1 stycznia 2014 r. można było skorzystać z pełnego prawa do odliczenia VAT. Podstawowe znaczenie – wskazuje ekspert – mają zasady homologacji, które potwierdzają, że pojazd nie jest samochodem osobowym (od zakupu osobówek po Nowym Roku do czasu wdrożenia derogacji Komisji Europejskiej będzie można, tak jak obecnie, odliczyć 60 proc. podatku naliczonego, nie więcej niż 6 tys. zł).

Więcej: gazetaprawna.pl
13.11.2013
Łukasz Zalewski
LINK