Dziennik Gazeta Prawna: Pracodawcom trudniej będzie zatrzymać obcokrajowca zatrudnionego w firmie

Ministerstwo Pracy pracuje nad zmianą ustawy o zatrudnianiu cudzoziemców. Nowelizacja może być kłopotliwa dla polskich firm – czytamy w „DGP”.

Resort planuje wprowadzi ograniczenia do rozporządzenia z 29 stycznia 2009 r. w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemców (Dz.U. nr 16, poz. 84). O przedłużenie zezwolenia na pracę cudzoziemca w Polsce będzie można wystąpić nie wcześniej niż 90 dni i nie później niż 30 dni przed upływem daty ważności pierwotnej zgody. Obecnie firma nie może wystąpić o taką zgodę później niż 30 dni przed wygaśnięciem poprzedniej. Zdaniem ekspertów jeśli ograniczy się ten okres, w razie odmowy przedłużenia pobytu dla pracownika firmy mogą mieć problemy z zastępstwem.

Znacznym utrudnieniem będzie też planowane wprowadzenie konieczności dostarczania do urzędów wielu dokumentów i to w oryginałach, co w tej chwili nie jest wymogiem.  Zmianie ulegną także formularze wniosków i zezwoleń, stanowiące załączniki do rozporządzenia, co tym bardziej zagmatwa i utrudni sytuację przedsiębiorcy zatrudniającego cudzoziemca.

Więcej:gazetaprawna.pl
09.08.2013
Karolina Topolska