Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 11/12/2012

Dziennik Gazeta Prawna: Polska pustynia patentowa: gospodarka jeszcze nie dorosła

W Polsce niewiele firm decyduje się opatentować wymyślone rozwiązania, czy produkty, a te, które generują innowacje chętniej sprzedają je za granicę.

Zdania ekspertów co do powodów niewielkiej ilości patentów w Polsce są różne.  Trzeba pamiętać, że nasza gospodarka na rozwinięcie innowacyjnych pomysłów miała dużo mniej czasu, niż w krajach zachodnich. Dużo częściej zdarza się, że to my korzystamy z innowacji stworzonych przez naszych zachodnich sąsiadów.

Innym powodem może być brak świadomości, że warto o patentować pomysły. Polski przedsiębiorca czasem woli sprzedać patent za granicę, niż go zarejestrować i czerpać z tego zyski. Niestety to myślenie bardzo krótkowzroczne.

Rozwiązaniem problemu mogącym być dwa programy Polskiej Agencji Rozwoju Przemysłowego. Pierwszy to „Wsparcie na uzyskanie ochrony własności przemysłowej”, w którym na ochronę prawa własności przemysłowej przedsiębiorca może uzyskać do 400 tys. zł. Drugi to pilotażowe „Wsparcie na pierwsze wdrożenie wynalazku”. Pomoc na pierwsze użycie wynalazku może być udzielona, jeżeli wnioskodawca przedstawi dokument patentowy lub potwierdzenie tego, że rozwiązanie zostało zgłoszone w celu jego uzyskania.

Więc: gazetaprawna.pl
11.12.2012
Maciej Miłosz

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018