Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 08/03/2013

Dziennik Gazeta Prawna: Podwójny VAT od jednej faktury

Dziennik informuje o kolejnym bublu prawnym, który pojawił się w znowelizowanych dwa miesiące temu przepisach o VAT. Okazuje się, że wystawienie faktury proforma, a potem właściwej faktury za produkt, czy usługę może skutkować podwójnym obowiązkiem podatkowym.

Ponieważ od 1 stycznia 2013 roku zniesiono konieczność oznaczania faktury słowami „Faktura VAT”, to urzędy skarbowe uznają, że każdy dokument, który spełnia wymogi ustawy co do tego jak wyglądać powinna faktura podlega opodatkowaniu. Co raz więcej firm zgłasza ten problem.

Rozwiązaniem dla firmy może być takie zmodyfikowanie faktury proforma, żeby nie zawierała elementów, z których mogłoby wynikać, że to faktura VAT np. wartość sprzedaży bez podatku (netto), stawka podatku, kwota podatku i kwota do zapłaty ogółem.

Zdaniem ekspertów interpretacja ustawy przez urzędy skarbowe jest błędna. Jednak to właśnie niedokładne przepisy pozwalają na takie działanie urzędników.

Więcej: gazetaprawna.pl
08.02.3013
Grażyna J. Leśniak
LINK

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018