Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 07/12/2012

Dziennik Gazeta Prawna: Ochrona patentowa będzie kosztowna dla polskich firm

Już w czerwcu  ZRP ostrzegał, że patent europejski jest niekorzystny dla polskich przedsiębiorców, zwłaszcza z sektora MŚP.W poniedziałek Rada UE ma jednak zatwierdzić unijne rozporządzenia dotyczące jednolitej ochrony patentowej i jednolitego sądu patentowego.

Jak wyliczają eksperci przyjęcie w Polsce tego rozwiązania w ciągu najbliższych 30 lat będzie kosztować polskich przedsiębiorców ponad 78 mld zł.

Nierówne traktowanie przedsiębiorców wobec prawa patentowego odczuli już polscy jubilerzy, wytwarzający wyroby w oparciu o tradycyjne wzory. Problemem okazały się praktyki stosowane przez duże firmy rejestrujące w urzędzie patentowym projekty wyrobów, które nie miały cech „nowości” czy „oryginalności”, a wręcz przeciwnie, stanowiły kopie powszechnie znanych wzorów zagranicznych. Takie działania uniemożliwiły małym zakładom jubilerskim produkcję biżuterii w oparciu o te wzory. W podobnej sytuacji mogą się już nie długo znaleźć małe przedsiębiorstwa z innych branż.

Ponadto, w przypadku sporu z zagraniczną firmą polscy przedsiębiorcy będą narażeni na koszty związane z obsługą tłumaczenia, ponieważ system patentu europejskiego będzie funkcjonował tylko w czterech głównych językach UE.

W opinii środowiska rzemiosła prezentowana dotychczas koncepcja wspólnego patentu europejskiego będzie dyskryminowała mniejsze państwa europejskie, a ze względu na zbiurokratyzowanie procedur nie będzie też korzystna dla mikro i małych przedsiębiorstw.

Zdaniem Związku Rzemiosła Polskiego przy stosowaniu patentu europejskiego konieczne jest:
-zastosowanie języków narodowych przy procedurach rejestracyjnych oraz prawnie wiążących opisach patentów;
- wprowadzenie obowiązku badania nowości i innowacyjności przez Urząd Patentowy już na etapie rejestracji;
- wdrożenie zasady, że wszelkie spory oraz mediacje będą prowadzone na terytorium kraju, w którym dochodzi do ewentualnego naruszenia prawa a nie na terytorium kraju, z którego pochodzi wnioskodawca, a ponad to przedsiębiorca powinien mieć prawo do wniesienia zarzutu braku nowości i innowacyjności.

Na szczęście nadal jest możliwe wycofanie się Polski z niekorzystnych obecnie uregulowań unijnych, ponieważ umowę patentowa musi zaaprobować sejm. Efektem nie przyjęcia przepisów będzie to, że nad Wisłą jednolite patenty nie będą obowiązywać. Ale polscy przedsiębiorcy nadal będą mogli rejestrować je w tych krajach UE, które do inicjatywy przystąpią.

Postulaty ZRP w sprawie patentu europejskie w załączniku

Więcej: gazetaprawna.pl
07.12.2012
Maciej Miłosz

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018