Dziennik Gazeta Prawna: Niskie świadczenia z OFE zniechęcają do oszczędzania

Zachęcamy do przeczytania artykułu w Dzienniku Gazecie Prawnej, z którego wynika, że świadczenia emerytalne wypłacane według nowych zasad są i będą znacznie mniejsze od tych wyliczonych na starych zasadach. Resort pracy i polityki społecznej przyznaje, że różnica jest zauważalna i wynosi nawet tysiąc złotych miesięcznie.

Zdaniem ZUS konieczne są konkretne zmiany, inaczej będzie spadać nie tylko wysokość świadczeń, ale i utrzymywanie OFE będzie coraz droższe.

Dbałość o ochronę przyszłych i obecnych emerytów, wymaga stałego monitorowania. Ten obowiązek został zapisany w ustawie z 25 marca 2011 roku o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych. Pierwszy tego typu przegląd powinien być przeprowadzony nie później niż do końca grudnia 2013 roku.

-I właśnie dlatego, ciągle przesuwany termin ujawnienia raportu o OFE budzi pytania, co się stanie z obecnym systemem ubezpieczeniowym – powiedziała Bogusława Nowak-Turowiecka, ekspert ze Związku Rzemiosła Polskiego.

Więcej:
dgp.pl
Bożena Wiktorowska
10.06.2013
LINK: