Dzięki e-składce firmy oszczędzają czas i pieniądze

17 mld złotych – tyle w sumie od początku roku trafiło na indywidualne rachunki w ZUS. To aż o 10% większe wpływy od tych ze stycznia ubiegłego roku – podaje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. 

 

Od 1 stycznia 2018 roku wszystkie składki – bez względu na okres, którego dotyczą – należy wpłacać na indywidulany numer rachunku składkowego. Nowe rozwiązanie, nazwane e-składką, polega na tym, że przedsiębiorca (płatnik składek) zamiast trzech albo czterech przelewów będzie dokonywał tylko jednego na swój numer rachunku składkowego (NRS).

 

– „To znaczy, że zarówno wpływy NFZ, FUS, Funduszu Pracy, Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (…) będą rosły. Jeżeli ZUS mówi o takich procentach, to czasami nie są to już setki milionów złotych, ale ten wzrost będzie mierzony w miliardach. To pokazuje, że liczba zatrudnionych Polaków jest wysoka, że odczuwamy ten wzrost wynagrodzeń” – mówi minister Elżbieta Rafalska. I dodała, że wprowadzenie e-składki przebiegło bardzo sprawnie. Dodała też, że w tym roku przed ZUS stoi jeszcze jedno poważne wyzwanie, jakim są e-zwolnienia – czytamy na stronie resortu pracy.

 

Więcej: LINK