Wersja kontrastowa
 A
 A
 A

Kategoria: Gospodarka

Opublikowano 28/02/2012

"Debata 67" w Sejmie

W piątek, 24 lutego  wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka zorganizowała debatę z udziałem premiera Donalda Tuska. Konferencja zwołana została w związku z planowaną reformą systemu emerytalnego,w szczególności w kontekście wydłużenia i zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 roku życia.

W debacie uczestniczylił: minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, minister finansów Jan Vincent Rostowski, przedstawicielki związków zawodowych różnych grup zawodowych. Ze strony organizacji pracodawców wzięli w niej udział: Andrzej Stępnikowski zastępca dyrektora zespołu oświaty zawodowej i problematyki społecznej Związku Rzemiosła Polskiego oraz Bogusława Nowak-Turowiecka również z zespołu oświaty. Reprezentantki związków zawodowych przedstawiły sytuację kobiet w Polsce. Mówiły o problemach kobiet pracujących, o ograniczonym dostępie do żłobków i przedszkoli, o słabej opiece zdrowotnej i  trudnym powrocie na rynek po urlopie macierzyńskim.Związki rozważają przedstawienie projektu obywatelskiego w sprawie wydłużenia wieku emerytalnego.

 

Przedstawiciele ZRP poinformowali o ogólnopolskich konsultacjach ze środowiskiem rzemiosła, które jest świadome zmian, jednak oczekuje od rządu także innych wariantów kryteriów nabywania praw emerytalnych.

Premier Donald Tusk oraz ministrowie wskazali na generalne uwarunkowania, które wymuszają wdrożenie takiej reformy. Premier zobowiązał się wziąć pod uwagępropozycję związków zawodowych i ZRP, aby system emerytalny opierał się na faktycznym stażu pracy a nie na sztywnym wieku na poziomie 67 lat. Podkreślił też, że podniesienie wieku emerytalnego musi być powszechne, a wyjątki od tej zasady bardzo szczegółowo i precyzyjnie opisane.
 

Ważne informacje:
Najnowsze artykuły:
związek rzemiosła polskiego
00-246 Warszawa
ul. Miodowa 14
Centrala
Tel.: 22 504 4 200
Fax: 22 831-96-10
E-mail: zrp@zrp.pl
o nasO ZRPStrukturaOrganyKomisjeUstawa o rzemiośleHistoria ZRPWarunki użytkowania
Działalność ZRPOświata zawodowaProjekt "Czas na staż"Nowa jakość egzaminówPodatki i sprawy gospodarczeUnia europejskaPolityka społecznaFundusze unijneRada duszpasterskaKonkursy i odznaczenia
KontaktPrezes ZRPDyrektor GeneralnyZespołyPraca
© Związek Rzemiosła Polskiego 2018