Bezrobocie wciąż maleje, aktywność zawodowa rośnie

Z danych najnowszego Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności wynika, że bezrobocie wciąż maleje, a aktywność zawodowa rośnie. .- To kolejne z rzędu badanie, które pokazuje dobrą sytuację na rynku pracy. Bardzo nas cieszy, że rośnie wskaźnik zatrudnienia, spada liczba osób bezrobotnych i maleje stopa bezrobocia. Oby te tendencje się utrzymywały” – powiedziała Elżbieta Rafalska, minister pracy.

Z przeprowadzonych badań wynika, że współczynnik aktywności zawodowej w III kwartale br. wyniósł 56,7%. To o 0,4 pkt. proc. więcej niż w tym samym okresie przed rokiem. W górę pnie się również wskaźnik zatrudnienia. W III kwartale br. wyniósł on 54%. To o 1 pkt. proc. więcej niż w tym samym okresie rok temu i jednocześnie o 0,1 pkt. proc. więcej niż w drugim kwartale tego roku. W stosunku do poprzedniego kwartału wzrost liczby pracujących dotyczy sektora usługowego. W tej grupie przybyło 149 tys. pracujących.

 

Największy wzrost dotyczy pomagających członków rodzin. W III kwartale br. było ich 472 tys. W stosunku do poprzedniego kwartału oznacza liczba pomagających członków rodzin zwiększyła się o 25 tys. osób (5,6%). Przybyło też pracujących z grupy „pracodawcy i pracujący na własny rachunek”. W III kwartale br. było ich 2 mln 925 tys., a więc o 43 tys. więcej niż od kwietnia do czerwca.
Więcej: LINK