Audycja „Kapitał i praca” z udziałem eksperta Związku Rzemiosła Polskiego

Prezes Rady Ministrów mówił o upodmiotowieniu polskiej gospodarki, wyjściu z peryferyjnej roli przez innowacyjność i efektywność. Premier podkreślił przy tym wsparcie dla młodych i małych firm. O rządowych planach rozwoju gospodarki i „Polsce jako wielkiej strefie ekonomicznej” rozmawiali goście w audycji Anny Grabowskiej „Kapitał i praca” w Polskim Radiu 24. Udział w programie wziął m.in. Sławomir Pyciński, ekspert ds. gospodarczych Związku Rzemiosła Polskiego.

 

– Trudno jest określić wszystkie warunki, jakim będą podlegali mikro, mali i średni przedsiębiorcy. Istnieje jednak obawa, że przyjęte kryteria będą wykluczały większość przedsiębiorstw z sektora mikro, a skierowane będą raczej do firm małych i średnich. Takie rozwiązania mogą przyczyniać się do rozwoju przedsiębiorstw, ale niestety tylko niektórych  – powiedział w programie Anny Grabowskiej „Kapitał i praca”, ekspert ZRP Sławomir Pyciński.

 

Dodał także, że we wprowadzonych zmianach chodzi o przyciągnięcie określonych inwestorów, którzy są zgodni ze strategią rozwoju kraju, i którzy będą mieli odpowiednie parametry jakościowe. W związku z tym, że konkurujemy z innymi krajami o przyciągnięcie kapitału z zewnątrz, to musimy spowodować, żeby warunki do inwestowania były u nas bardziej atrakcyjne. Jeżeli będzie to nowa inwestycja to może zmniejszyć się CIT, ale będzie to bilansowane poprzez wpływy z podatku PIT, VAT czy z eksportu. Poza tym inwestorzy, którzy ulokują swój kapitał w Polsce przyciągną kolejne potencjalne przedsiębiorstwa chętne do zaangażowania kapitałowego. Może to również spowodować powstawanie nowych mikro, małych lub średnich firm, które będą związane z tymi inwestorami. 

 

Zachęcamy do wysłuchania całego programu.

 

Nagranie audycji: LINK